Oturum Aç

Skip Navigation Linksmaliye-mustesarlarimiz

Maliye Müsteşarları

Hasan Basri AKTAN

​Dönemi: 18.12.2002 -​​


1952 Kemaliye doğumlu;

1971 İstanbul Vefa Lisesi mezunu;

1975 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu;

1976-1979 Maliye Bakanlığı Hesap Uzman Yardımcısı;

1979-1984 Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı;

1984-1989 Maliye Bakanlığı Baş Hesap Uzmanı;

1985-1986 Almanya'da mesleki araştırma ve inceleme;

1988-1989 Hesap Uzmanları Kurulu Başkan Yardımcısı;

1989-1994 Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı;

1994-1997 Gelirler Genel Müdürü;

1997-2000 Bakanlık Müşaviri;

12.01.1999-29.05.1999 56. T.C. Hükümeti (Bağımsız) Ulaştırma Bakanı;

18.12.2002 tarihinden itibaren Maliye Müsteşarı;

20.12.2005 tarihinden itibaren Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı;

Yabancı dili Almanca;

Evli ve üç çocuklu.

Ertan DİKMEN

Dönemi: 16.10.2000 - 18.12.2002


1948 Yalova doğumlu;

1965 Ankara Atatürk Lisesi mezunu;

1970 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1971 Lisansüstü (İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi);

1972-1975 Maliye Müfettiş Muavini;

1975-1979 Maliye Müfettişi;

1979-1980 İngiltere'de mesleki araştırma ve inceleme;

1979-1982 Maliye Başmüfettişi;

1982-1984 Müşavir Maliye Müfettişi;

1984-1986 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı;

1986-1988 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı;

1988-1991 O.E.C.D. Nezdinde Daimi Temcililiği Maliye ve Gümrük Müşaviri (Paris);

1991-1993 Maliye Başmüfettişi;

1993-1997 Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı;

1997-2000 Maliye Teftiş Kurulu Başkanı;

2000-2002 Maliye Müsteşarı;

2002 Başbakanlık Başmüşaviri;

Yabancı dili İngilizce;

Evli ve bir çocuklu.

Erdoğan ÖNER

Dönemi: 30.07.1997 - 16.10.2000


1945 Kastamonu doğumlu;

1962 İstanbul Eyüp Lisesi mezunu;

1966 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1966 Milli Emlak Genel Müdürlüğü Memuru;

1966-1969 Maliye Müfettiş Muavini;

1969-1977 Maliye Müfettişi;

1972-1973 İngiltere'de mesleki araştırma ve inceleme;

1977 Maliye Başmüfettişi;

1978 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu;

1977-1979 Gelirler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı;

1979-1982 Gelirler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Başyardımcısı;

1981-1982 Gelirler Genel Müdürü (Vekil);

1982-1985 Avrupa Ekonomik Topluluğu Daimi Temsilciliği Maliye Müşaviri (Brüksel);

1985-1987 Bakanlık Müşaviri;

1987-1997 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü;

1997 Doktora (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi);

1997-2000 Maliye Müsteşarı;

2000-2003 Washington Büyükelçiliği Maliye Müşaviri;

2006 Doçent (Ufuk Üniversitesi);

Yabancı dili İngilizce ve Fransızca;

Evli ve bir çocuklu.​

İlhan BAYAR

Dönemi: 13.12.1996 - 30.07.1997


1948 Sivas doğumlu;

1966 Sivas Lisesi mezunu;

1970 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1970-1971 Sanayi Bakanlığı Muhasebe Müdürlüğü Memuru;

1971 Sayıştay Denetçi Yardımcısı;

1971-1974 Maliye Müfettiş Muavini;

1974-1979 Maliye Müfettişi;

1977-1978 İngiltere'de mesleki araştırma ve inceleme;

1979-1981 Maliye Başmüfettişi;

1981-1982 Müşavir Maliye Müfettişi;

1982-1990 Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı;

1990-1992 Muhasebat Genel Müdürü;

1992-1996 Bakanlık Müşaviri;

1996-1997 Maliye Müsteşarı;

1997 Başbakanlık Müşaviri;

Yabancı dili İngilizce;

Evli ve bir çocuklu.​

Kemal KABATAŞ

Dönemi: 20.07.1993 - 20.09.1996


1947 Kavak doğumlu;

1965 Samsun 19 Mayıs Lisesi mezunu;

1969 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1969-1972 Maliye Müfettiş Muavini;

1972-1978 Maliye Müfettişi;

1977-1978 Fransa'da mesleki araştırma ve inceleme;

1978-1980 Maliye Başmüfettişi;

1980-1985 HAZMİİT Genel Sekreterliği Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı;

1985-1988 Oslo Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri;

1988-1989 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Genel Müdür Yardımcısı;

1989-1990 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü;

1990-1992 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürü;

1992-1993 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı;

1993-1996 Maliye Müsteşarı;

1999 Samsun Milletvekili;

Yabancı dili İngilizce;

Evli ve iki çocuklu.​

Talat SARAL

Dönemi: 17.03.1993 - 20.07.1993


1942 Of doğumlu;

1960 Samsun 19 Mayıs Lisesi mezunu;

1964 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu;

1964-1967 Maliye Müfettiş Muavini;

1967-1975 Maliye Müfettişi;

1971-1972 Almanya'da mesleki araştırma ve inceleme;

1975-1977 Gelirler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı;

1977-1980 Gelirler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Başyardımcısı;

1980-1984 Frankfurt Başkonsolosluğu Ekonomi ve Maliye Müşaviri;

1984 Bakanlık Müşaviri;

1993 Maliye ve Gümrük Bakanlığı Müsteşarı;

1993-1997 Başbakan Müşaviri;

Yabancı dili İngilizce ve Almanca;

Evli ve iki çocuklu.​

Ökmen Mecdi ATAMYILDIZ

Dönemi: 17.12.1991 - 07.12.1992


1942 İstanbul doğumlu;

1961 Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu mezunu;

1965 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1965-1968 Maliye Müfettiş Muavini;

1968-1976 Maliye Müfettişi;

1972-1973 İngiltere'de mesleki araştırma ve inceleme;

1976-1977 HAZMİİT Genel Sekreterliği Daire Başkan Yardımcısı;

1977-1978 Bonn Büyükelçiliği Maliye Müşaviri;

1978-1979 HAZMİİT Genel Sekreterliği Daire Başkanı;

1979-1982 HAZMİİT Genel Sekreterliği Genel Müdür Başyardımcısı;

1982 HAZMİİT Genel Sekreterliği Genel Müdür Yardımcısı;

1982-1983 Hazine Genel Müdürü;

1983-1985 Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Hazine Genel Müdürü;

1985-1988 Bonn Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarlığı Başmüşaviri;

1988-1989 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Müşaviri;

1989-1990 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı;

1990-1991 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Müşaviri;

1991-1992 Maliye ve Gümrük Bakanlığı Müsteşarı;

1992-1993 Başbakanlık Müşaviri;

Yabancı dili İngilizce ve Almanca;

Evli ve bir çocuklu.

Biltekin ÖZDEMİR

Dönemi: 18.03.1987 - 17.12.1991


1939 Mesudiye doğumlu;

1957 Sivas 4 Eylül Lisesi mezunu;

1961 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu;

1962-1965 Maliye Müfettiş Muavini;

1965-1973 Maliye Müfettişi;

1968-1969 İngiltere'de mesleki araştırma ve inceleme;

1973-1976 Gelirler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı;

1976-1977 Gelirler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Başyardımcısı;

1977-1980 Kopenhag Büyükelçiliği Maliye ve Ekonomi Müşaviri;

1980-1981 Maliye Tetkik Kurulu Başkanı;

1981-1987 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü;

1987-1991 Maliye ve Gümrük Bakanlığı Müsteşarı;

1993-1994 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi;

1995 Samsun Milletvekili;

1996-1999 TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı;

1998 Lisansüstü (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi);

2000-2001 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu II. Başkanı;

2006 Doktora (Hacettepe Üniversitesi);

2007 Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dış Ekonomik İlişkiler ve

AB Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi;

Yabancı dili İngilizce ve Fransızca;

Evli ve iki çocuklu.

Ertuğrul KUMCUOĞLU

Dönemi: 09.01.1981 - 18.03.1987


1938 Sultanhisar doğumlu;

1956 Aydın Lisesi mezunu;

1961 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1961-1962 4. Er Eğitim Tugayı Saymanlığı Veznedarı;

1962-1965 Maliye Müfettiş Muavini;

1965-1972 Maliye Müfettişi;

1969 Lisansüstü (New York State Üniversitesi - A.B.D.);

1972-1975 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı;

1975-1976 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Başyardımcısı;

1976-1978 Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği Maliye Müşaviri (Cenevre);

1978-1979 HAZMİİT Mali Müşaviri;

1979 Bakanlık Müşaviri;

1979-1981 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü;

1981-1987 Maliye ve Gümrük Bakanlığı Müsteşarı;

1987 Lefkoşe Büyükelçisi;

1999 Aydın Milletvekili;

2007 Aydın Milletvekili;

Yabancı dili İngilizce ve Fransızca;

Evli ve bir çocuklu.

Sabri Turan KIVANÇ

Dönemi: 14.01.1980 - 09.01.1981


1933 Samsun doğumlu;

1951 Ankara Gazi Lisesi mezunu;

1955 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1955 Merkez Döner Sermaye Müdürlüğü Memuru;

1955-1958 Maliye Müfettiş Muavini;

1958-1970 Maliye Müfettişi;

1961 A.B.D.'de mesleki araştırma ve inceleme;

1965 Lisansüstü (Syracuse Üniversitesi - A.B.D.);

1970-1971 Hazine Genel Müdürlüğü ve MİİT Genel Sekreterliği Müşaviri;

1971-1973 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü;

1973-1978 B.M. Teşkilatı Nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı, Ortaelçi;

1978 Bakanlık Müşaviri;

1978-1980 Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı;

1980-1981 Maliye Müsteşarı;

1981-1985 Bakanlık Müşaviri ve Başmüşaviri;

Yabancı dili İngilizce;

Evli ve üç çocuklu.

Vural GÜÇSAVAŞ

Dönemi: 13.07.1978 - 14.01.1980


1930 Bursa doğumlu;

1947 İstanbul Kabataş Lisesi mezunu;

1953 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

Ankara Hukuk Fakültesi mezunu;

1953 Darphane ve Damga Matbaası Veznedarı;

1953-1956 Maliye Müfettiş Muavini;

1956-1965 Maliye Müfettişi;

1959-1960 A.B.D.'de mesleki araştırma ve inceleme;

1963 Lisansüstü (Chicago Üniversitesi - A.B.D.);

1965-1966 Devlet Planlama Teşkilatı Şube Müdürü;

1966 Maliye Müfettişi;

1966-1969 Paris Türk Heyeti Başkanlığı Dış Temsilciliği Maliye Ateşesi;

1969 Paris Türk Heyeti Başkanlığı Dış Temsilciliği Maliye Müşaviri;

1970-1975 HAZMİİT Genel Sekreterliği Müşaviri, Başmüşaviri ve Kambiyo Mütehassısı;

1975-1978 HAZMİİT Genel Sekreterliği Genel Müdür Başyardımcısı;

1978 HAZMİİT Genel Sekreteri;

1978-1980 Maliye Müsteşarı;

1980-1981 Bakanlık Başmüşaviri;

Yabancı dili İngilizce ve Fransızca;

Evli ve bir çocuklu;

1998 vefat.​

Sabahattin ALPAT

Dönemi: 05.05.1975 - 09.01.1978


1924 Ordu doğumlu;

1946 Siyasal Bilgiler Okulu mezunu;

1946-1959 Maliye Bakanlığı Stajyeri, İstanbul Tahsilat Kontrol Memuru, Hazine Genel Müdürlüğü Mümeyyizi, Maliye Bakanlığı Merkez Kambiyo Kontrol Memuru ve Şube Müdür Yardımcısı, İstatistik Umum Müdürlüğü Memuru ve Mütercimi;

1959-1961 İstatistik Umum Müdürlüğü Müşaviri;

1961-1963 İstatistik Umum Müdür Yardımcısı;

1963-1971 Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı;

1971-1973 Başbakanlık Mütehassıs Müşaviri;

1973-1974 Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarı;

1974-1975 Başbakanlık Müşaviri;

1975-1978 Maliye Müsteşarı;

1997 vefat.

Hüseyin Cahit EREN

​Dönemi: 28.02.1975 - 05.05.1975


1924 Pınarbaşı doğumlu;

Kayseri Lisesi mezunu;

1947 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu;

1948-1949 İstanbul Defterdarlığı Tahakkuk Memuru;

1949-1953 Maliye Müfettiş Muavini;

1953-1968 Maliye Müfettişi;

1956 Almanya'da mesleki araştırma ve inceleme;

1968-1971 Maliye Başmüfettişi;

1971-1972 Müşavir Maliye Müfettişi;

1972-1975 Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı;

1975 Maliye Müsteşarı;

1975-1978 Bakanlık Başmüşaviri;

1978-1984 Sayıştay Başkanı;

Yabancı dili Almanca;

Evli ve iki çocuklu;

1984 vefat.

Çetin Özhan ULUATAM

​Dönemi: 09.07.1974 - 28.02.1975


1934 İslahiye doğumlu;

1955 Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu;

1955-1956 Gelirler Genel Müdürlüğü Vergi Memuru;

1974-1975 Maliye Müsteşarı;

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Görevlisi.

Ahmet Bedrettin SEYHAN

Dönemi: 22.11.1973 - 09.07.1974


1923 Divriği doğumlu;

1941 Sivas Lisesi mezunu;

1946 Siyasal Bilgiler Okulu mezunu;

1946 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ve Muhasebat Genel Müdürlüğü Stajyeri;

1946-1950 Maliye Müfettiş Muavini;

1950-1961 Maliye Müfettişi;

1953-1954 Almanya'da mesleki araştırma ve inceleme;

1961 HAZMİİT Genel Sekreterliği Müşaviri;

1961-1963 Maliye Müfettişi;

1963-1965 Denizcilik Bankası T.A.O. Genel Müdür Muavini;

1965-1966 Denizcilik Bankası T.A.O. Genel Müdürlüğü Müşaviri;

1966-1971 Maliye Başmüfettişi;

1971 Maliye Müşavir Müfettişi;

1971-1973 İstanbul Defterdarı;

1973-1974 Maliye Müsteşarı;

1974-1977 Bonn Büyükelçiliği Maliye ve Ekonomi Müşaviri;

1977-1979 Bakanlık Müşaviri;

Yabancı dili Almanca;

Evli ve iki çocuklu;

1984 vefat.

Adnan ERDAŞ

Dönemi: 28.12.1972 - 18.10.1973


1923 Trabzon doğumlu;

1941 Trabzon Lisesi mezunu;

1945 Siyasal Bilgiler Okulu mezunu;

1945-1946 Maliye Bakanlığı Stajyeri;

1946-1950 Maliye Müfettiş Muavini;

1950-1957 Maliye Müfettişi;

1953-1954 Fransa'da mesleki araştırma ve inceleme;

1957-1959 Hazine Umum Müdür Muavini;

1959 Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi Reisliği Müşaviri;

1959-1960 Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi Reisliği Reis Muavini;

1960-1964 HAZMİİT Genel Sekreterliği Dış Temsilcilikler Müşaviri (Paris);

1964-1966 Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Başkanlığı Müşaviri;

1966-1971 Maliye Başmüfettişi;

1971-1972 Maliye Teftiş Kurulu Başkanı;

1972-1973 Maliye Müsteşarı;

1973-1976 Paris Büyükelçiliği Maliye ve Ekonomi Başmüşaviri;

1976-1977 Bakanlık Müşaviri;

Yabancı dili Fransızca;

Evli ve bir çocuklu;

1982 vefat.

H. Kemal CANTÜRK

Dönemi: 14.04.1972 - 20.12.1972


1926 Kemah doğumlu;

1942 Kabataş Lisesi mezunu;

1946 Siyasal Bilgiler Okulu mezunu;

1946 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ve Muhasebat Genel Müdürlüğü Stajyeri;

1946-1950 Maliye Müfettiş Muavini;

1950-1954 Maliye Müfettişi;

1953-1954 Belçika'da mesleki araştırma ve inceleme;

1954-1957 HAZMİİT Baş Raportörü;

1957-1960 Hazine Genel Müdür Yardımcısı;

1960-1963 Paris Büyükelçiliği Maliye Müşaviri;

1963-1964 HAZMİİT Genel Sekreterliği Müşaviri;

1964-1972 HAZMİİT Genel Sekreterliği Genel Müdürü;

1972 Maliye Müsteşarı;

1972 Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı;

1977 Cumhurbaşkanlığı Kontenjan Senatörü;

1980 Ticaret Bakanı;

Yabancı dili Fransızca;

Evli ve bir çocuklu.

Metin KIZILKAYA

Dönemi: 27.07.1970 - 03.04.1972


1918 Çanakkale doğumlu;

1939 Galatasaray Lisesi mezunu;

1944 Siyasal Bilgiler Okulu mezunu;

1944-1945 Maliye Bakanlığı Stajyer Memuru;

1945-1949 Maliye Müfettiş Muavini;

1949-1956 Maliye Müfettişi;

1952-1953 Fransa'da mesleki araştırma ve inceleme;

1956-1960 Gelirler Genel Müdür Yardımcısı;

1960-1961 İstanbul Defterdarı;

1961-1964 HAZMİİT Genel Sekreterliği Dış Temsilcilikler Delegesi (Paris);

1964 HAZMİİT Genel Sekreterliği Genel Müdürü;

1964-1965 Bakanlık Müşaviri;

1965-1966 Ordu Yardımlaşma Kurumu Genel Müdürü;

1966-1968 Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı;

1968-1969 HAZMİİT Dış Temsilcilik Başdelegeliği Heyet Başkanı;

1969-1970 Dış Temsilcilik Daimi Temsilci Yardımcısı;

1970-1972 Maliye Müsteşarı;

1981-1984 Sanayi Ticaret Bakanlığı Gübre Fabrikaları T.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı;

Yabancı dili Fransızca;

Evli ve iki çocuklu.

Fahir İhsan TİĞREL

Dönemi: 19.09.1967 - 27.07.1970


1914 Diyarbakır doğumlu;

Tarsus Amerikan Koleji mezunu;

1938 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1938-1940 Bütçe ve Mali Kontrol Umum Müdürlüğü Stajyeri, Mümeyyizi, Muhasebat Umum Müdürlüğü Stajyeri;

1940-1942 Maliye Müfettiş Muavini;

1943-1955 Maliye Müfettişi;

1950 İngiltere'de mesleki araştırma ve inceleme;

1955-1960 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Müşaviri;

1960-1962 Muhasebat Genel Müdürü;

1962-1966 Londra Büyükelçiliği Maliye Müşaviri;

1966-1967 Maliye Tetkik Kurulu Başkanı;

1967-1970 Maliye Müsteşarı;

1970 NATO Daimi Temsilciliği Ortaelçi (Brüksel);

1971 Bonn Büyükelçiliği Uzman Müşaviri;

1979-1981 Bakanlık Müşaviri, Başmüşaviri;

1981-1993 T.C. Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi;

Yabancı dili İngilizce ve Fransızca;

Evli ve üç çocuklu;

1999 vefat.

Zeyyad BAYKARA

Dönemi: 23.11.1964 - 19.09.1967


1918 Kemaliye doğumlu;

1935 İstanbul Erkek Lisesi mezunu;

1939 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1938-1940 Nakit İşleri Umum Müdürlüğü, Bütçe ve Mali Kontrol Umum Müdürlüğü Stajyeri ve Milli Müdafaa Vekaleti Hava Mu-hasebe Müdürlüğü Mümeyyizi;

1940-1943 Maliye Müfettiş Muavini;

1943-1952 Maliye Müfettişi;

1950 İsviçre'de mesleki araştırma ve inceleme;

1952-1955 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Müşaviri;

1955-1960 Gelirler Genel Müdürü;

1960-1964 Bonn Büyükelçiliği Maliye Müşaviri;

1964 Hazine Genel Müdürü ve MİİT Genel Sekreteri;

1964-1967 Maliye Müsteşarı;

1967-1971 Bonn Büyükelçiliği Ticaret ve İktisadi İşbirliği Müşavirlik Heyet Başkanı, Maliye ve İktisat Başmüşaviri;

1971-1972 Başbakanlık Müsteşarı;

1972 Devlet Bakanı;

1974 Kontenjan Senatörü;

1977 Adalet Bakanı;

1980 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı;

Yabancı dili Fransızca ve Almanca;

Evli ve üç çocuklu;

1987 vefat.

Memduh AYTÜR

Dönemi: 28.08.1963 - 28.10.1964


1917 İstanbul doğumlu;

1934 İstanbul Erkek Lisesi mezunu;

1938 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1939-1942 Maliye Müfettiş Muavini;

1942-1949 Maliye Müfettişi;

1948-1949 İngiltere'de mesleki araştırma ve inceleme;

1949-1951 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı;

1951 Gelirler Genel Müdür Yardımcısı;

1951-1956 Maliye Müfettişi;

1956-1958 Hazine Genel Müdürü;

1958-1959 Tetkik Kurulu Başkanı;

1959-1960 Washington Büyükelçiliği Maliye Müşaviri;

1960-1963 Washington Büyükelçiliği İktisadi Heyet Başdelegesi;

1963 Hazine Genel Müdürü ve MİİT Genel Sekreteri;

1963-1964 Maliye Müsteşarı;

1964-1966 Başbakanlık D.P.T. Müsteşarı;

T.C. Merkez Bankası Müşaviri;

1971 D.P.T. Müsteşarı;

1972 İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Nezdinde Türkiye

Daimi Temsilcisi;

Yabancı dili İngilizce;

Evli;

1981 vefat.

Ziyaettin KAYLA

Dönemi: 31.03.1961 - 12.07.1963


1912 İstanbul doğumlu;

Kabataş Lisesi mezunu;

1934 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1934-1937 İstanbul Yenicami, Hocapaşa Şubesi Tahakkuk Memuru, İstanbul ve İçel Varidat Memuru;

1937-1941 Maliye Müfettiş Muavini;

1941-1955 Maliye Müfettişi;

1948-1949 Belçika'da mesleki araştırma ve inceleme;

1955-1961 Maliye Başmüfettişi;

1961-1963 Maliye Müsteşarı;

1963 T.C. Merkez Bankası Genel Müdürü;

1966-1970 Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Üyesi;

1971-1976 Türkiye Vakıflar Bankası İdare Meclisi Başkanı;

1978-1979 T.C. Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi;

1981-1982 Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi;

Yabancı dili Fransızca;

Evli;

1996 vefat.

Sait Naci ERGİN

​Dönemi: 28.05.1956 - 04.03.1961


1908 Niğde doğumlu;

1927 Konya Lisesi mezunu;

1930 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1930-1932 Ankara Vilayeti Maiyet Memuru, Mahalli İdareler Şube Şefi;

1932-1936 Maliye Müfettiş Muavini;

1936-1944 Maliye Müfettişi;

1936-1937 Fransa'da mesleki araştırma ve inceleme;

1944-1945 Tahsilat Genel Müdürü;

1946-1950 Hazine Genel Müdürü;

1950-1952 Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı;

1952-1956 Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü;

1956-1961 Maliye Müsteşarı;

1971-1972 Maliye Bakanı;

Kontenjan Senatörü;

Yabancı dili İngilizce ve Fransızca;

Evli ve iki çocuklu;

1982 vefat.

Mehmet İZMEN

Dönemi: 30.04.1951 - 26.05.1956


1909 Giresun doğumlu;

Trabzon Lisesi mezunu;

1934 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1934-1938 Maliye Teftiş Heyeti Tetkik Memuru;

1938-1940 Maliye Müfettiş Muavini;

1940-1946 Maliye Müfettişi;

Fransa'da mesleki araştırma ve inceleme;

1946-1947 Başbakanlık Genel Teftiş Müşaviri;

1947-1949 Maliye Müfettişi;

1949-1951 İstanbul Defterdarı;

1951-1956 Maliye Müsteşarı;

1956-1961 Milli Reasürans Genel Müdürü;

1961 Giresun Senatörü;

1962-1963 Tarım Bakanı;

1964-1966 Avrupa Konseyi Delegesi;

1966 Milli Reasürans T.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı;

1968 Senatör;

1969 Ulaştırma Bakanı;

1972 Milli Savunma Bakanı;

Yabancı dili Fransızca;

Evli ve iki çocuklu;

1986 vefat.​

Ahmet Gıyasettin AKDENİZ

Dönemi: 30.06.1949 - 21.06.1950


1906 İstanbul doğumlu;

1926 İzmir Erkek Lisesi mezunu;

1929 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1929-1930 Ziraat Bankası Muamelat Müdürlüğü Memuru;

1930-1933 Maliye Müfettiş Muavini;

1933-1939 Maliye Müfettişi;

1939 Mali Tetkik Heyeti Azası;

1939-1943 Maliye Vekaleti Merkez Daireleri Muhasebe Müdürü ve Hazine Umum Müdürlüğü Muhasebe Müdürü;

1943-1944 Muntazam Borçlar Umum Müdürü;

1944-1945 Maliye Bakanlığı Müsteşar Muavini (Vekil);

1945-1949 İstanbul Defterdarı;

1949-1950 Maliye Müsteşarı;

1950-1954 Maliye Tetkik Kurulu Başkanı;

1956-1966 İ.İ.T.İ.A. Mali Hukuk Profesörü;

Yabancı dili Fransızca;

Evli ve iki çocuklu;

1988 vefat.

Mehmet Zeki SİDARMAN

Dönemi: 14.04.1943 - 31.03.1949


1904 İstanbul doğumlu;

1919 Galatasaray Lisesi mezunu;

1922 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1922-1925 İstanbul Şehremaneti Heyeti Tahririye Kalemi Kitabeti Mümeyyizi;

1925 Divan-ı Muhasebat Murakıp Muavini;

1925-1934 Divan-ı Muhasebat Murakıbı;

1934-1935 Divan-ı Muhasebat Başmurakıbı;

1935-1936 Maliye Vekaleti Tetkik Bürosu Müdürü;

1936-1942 Maliye Vekaleti Tetkik Heyeti Azası;

1942 Nakit İşleri Umum Müdürü;

1942-1943 Hazine Umum Müdürü;

1943-1949 Maliye Müsteşarı;

1954 vefat.

Mehmet Esat TEKELİ

​Dönemi: 23.01.1942 - 08.03.1943


1896 Samsun doğumlu;

1914-1923 Samsun Sultanisi Muallimi Sanisi, Reji İdaresi Ka-lem Katibi, Encümen-i Liva İhsaiyat Kitabeti Refakati, Samsun Livası Tahrirat Kalemi Ser Müsevviti, Kadıköy Orta Mektebi Coğrafya Muallimi;

1921 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1923-1925 Maliye Müfettiş Muavini;

1925-1933 Maliye Müfettişi;

Fransa'da mesleki araştırma ve inceleme;

1933-1934 Maliye Vekaleti Milli Emlak Umum Müdürü;

1934-1936 Maliye Müfettişi;

1936-1938 Maliye Vekaleti Müsteşar Muavini;

1938-1942 Maliye Tetkik Heyeti Reisi;

1942-1943 Maliye Müsteşarı;

1943 Urfa Milletvekili;

Yabancı dili Fransızca;

Evli ve iki çocuklu;

1967 vefat.​

Seyit Ahmet Cemal YEŞİL

​Dönemi: 20.09.1938 - 22.01.1942


1900 Bağdat doğumlu;

1921 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1921-1923 Maliye Vekaleti Muhasebe-i Umumiye Taşra Hesabat Masa Kitabeti Refiki, Maliye Heyet-i Teftişiye Masa Kitabeti, T.B.M.M. Muvazene-i Maliye Encümeni Kitabeti ve T.B.M.M. Muvazene-i Maliye Encümeni Mümeyyizi;

1923-1925 Maliye Müfettiş Muavini;

1924 Fransa'da mesleki araştırma ve inceleme;

1925-1936 Maliye Müfettişi;

1936-1938 Bütçe ve Mali Kontrol Umum Müdürü;

1938-1942 Maliye Müsteşarı;

1942-1951 Başvekalet Müsteşarı;

1951-1956 Kabil Büyükelçisi;

1956-1960 Budapeşte Büyükelçisi;

1960-1962 Dışişleri Bakanlığı Başhukuk Müşaviri;

1962-1965 Varşova Büyükelçisi;

Yabancı dili İngilizce ve Fransızca;

Evli ve iki çocuklu;

1977 vefat.​

Mehmet Cezmi ERÇİN

​Dönemi: 19.04.1937 - 12.04.1938


1894 İstanbul doğumlu;

1915 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

İstanbul Hukuk mezunu;

1918-1920 Mülazımı Sanisi, Rüsümat Müdürlüğü Umumiyesi Tahrirat Müdürü;

1923 Maliye Müfettiş Muavini;

1923-1930 Maliye Müfettişi;

1930-1933 Varidat Umum Müdürü;

1933-1936 Maliye Teftiş Heyeti Reisi;

1936-1940 Siyasal Bilgiler Okulu Profesörü;

1936-1937 Maliye Tetkik Heyeti Reisi;

1937-1938 Maliye Müsteşarı;

1938 Ziraat Bankası Umum Müdür Muavini;

1938 Antalya Milletvekili;

1939 Ticaret Vekili;

Yabancı dili Fransızca ve Almanca;

Evli ve bir çocuklu;

1940 vefat.

Mehmet Faik BAYSAL

​Dönemi: 19.08.1933 - 27.03.1937


1886 Pirzirin doğumlu;

1909 Üsküp İdadisi mezunu;

1910-1913 Divan-ı Muhasebat Tahrir Kalemi 4. Sınıf Kitabeti, Divan-ı Muhasebat Heyeti Hesabiye Sınıfı Evvel Mülazımı;

1913-1922 Divan-ı Muhasebat Heyeti Hesabiye Sınıfı Sani Mümeyyizi;

1921 Darülfünun Hukuk Şubesi mezunu;

1922-1924 Şehremaneti Heyeti Hesabiye Müdürü;

1924-1925 Divan-ı Muhasebat Murakıbı;

1925-1926 Divan-ı Muhasebat Müddei Umumiliği;

1926-1933 Muhasebat Umumiye Müdür-i Umumiliği;

1933-1937 Maliye Vekaleti Müsteşarı;

1937 Kayseri Mebusu;

1937 Kayseri Mebusu ve Maliye Vekaleti Siyasi Müsteşarı;

1955 vefat.

Ali Rıza REYMEN

​Dönemi: 01.03.1930 - 29.06.1933


1885 Edirne doğumlu;

1902 Edirne Mülkiye İdadisi mezunu;

1906 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1907-1910 Çorlu Lisan-ı Osmani Muallimi, Edirne Vilayeti Maiyet Memuru, Edirne Mektebi İdadi Mülkisi Müdür Vekili, Edirne Ceride-i Resmiye Muharriri, Edirne Vilayeti Evrak Müdürü;

1910-1911 Maliye Müfettiş Muavini;

1911-1928 Maliye Müfettişi;

1928-1930 Maliye Teftiş Heyeti Reisi;

1930-1933 Maliye Müsteşarı;

1933-1941 Duyûn-u Umumiye Komiseri;

1941-1944 Paris Türk Borçları Bürosu Başkanı;

1942-1949 İktisadi Devlet Teşekkülleri Tekaüd Sandığı Müdürü;

Yabancı dili Fransızca, Arapça ve Farsça;

1965 vefat.

Salih Vahit EROĞLU

​Dönemi: 03.09.1926 - 31.10.1927


1880 Bosna doğumlu;

Mekteb-i Rüştiye mezunu;

1895-1926 Kulağası Ceza Harcı Tahsildarı, Akhisar Orman, Maden Memuru, Kırkağaç Malmüdürlüğü Refakati, Yusuf Kırkağaç Ziraat Bankası Muhasebe Kitabeti Refakati, Limni Banka Sandığı Muhasebe Kitabeti, Maliye Vilayet Hesabat Kalemi 1. Sınıf Kitabeti, Muhasebe-i Umumiye Defter-i Kebir Kalemi Mümeyyiz Sanisi, Muhassasatı Zatiye Müdüriyeti Mu-hasebe Mümeyyizi, Usulü Muhasebe Muallimi, Maliye Nezareti Muhasebe-i Maliye Müdürü, Merkez Maarif Kalemi Mümeyyiz Evvelliği, Bahriye Nezareti Muhasebe Müdür Muavini, Maliye Muhasebe-i Umumiye Tasnif Şube Müdür Muavini, Maliye Nezareti Muhasebe Müdürü, Hazine-i Maliye Tasnif-i Hesabat Müdürü, Müdafa-i Milliye Vekaleti Muhasebe Müdürü, Maliye Vekaleti Varidat-ı Umumiye Müdürü, Divan-ı Muhasebat Reisi Sanisi, Maliye Vekaleti Muhasebe-i Umumiye Müdürü;

1926-1927 Maliye Müsteşarı;

1927 Burdur Mebusu;

1944 vefat.​

Mehmet Seyfettin ORAN

​Dönemi: 07.07.1923 - 01.06.1926


1883 İstanbul doğumlu;

1906 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1907-1922 Muhasebe-i Umumiye Hesabat Merkeziye Şubesi Merkez Kalemi Mülazımı, Merkez Kalemi Kitabeti, Muhasebe-i Umumiye Devair Tahsilat Kalemi Üçüncü Sınıf Kitabeti, Divan-ı Muhasebe Sınıfı Sani Mülazımı, Divan-ı Muhasebe Sınıfı Mümeyyizi, Varidat-ı Kısmı Evvel Muavini, Varidat-ı Kısmı Evvel Müdürü, Muhasebe-i Maliye Müdürü;

1922-1923 Maliye Müfettişi;

1923-1926 Maliye Müsteşarı;

1926 Tütün İnhisarı Umum Müdürü;

1931-1933 Sayıştay 2'nci ve 1'inci Başkanı;

1950 İstanbul Milletvekili;

1957-1959 Vakıflar Bankası İdare Meclisi Reisi;

Yabancı dili Fransızca;

Evli ve iki çocuklu;

1959 vefat.

Haşim Zekai CANKARDEŞ

​Dönemi: 01.12.1920 - 06.07.1923


1876 Dersaadet doğumlu;

1899 Mekteb-i Mülkiye mezunu;

1899-1914 Muhasebe-i Umumiye Hesabatı Umumiye Şubesi Kitabeti, Defter-i Kebir Muhasebesi Tetkik Kalemi Kitabeti, Muhasebe-i Umumiye Hesabat Şubesi Muvazene ve Hesabi Kat'i Kalemi İkinci Sınıf Kitabeti, Hesabat Müdüriyeti Vilayet Hesap Kalemi Mümeyyiz Sanisi ve Evveli;

1915-1920 Adana, Konya, Ankara ve Hüdavendigar Vilayetleri Defterdarı;

1920 Maliye Vekaleti Muhasebe-i Umumiye Müdürü;

1920-1923 Maliye Müsteşarı;

1923-1927 Duyunu Umumiye Komiseri;

1927-1929 İspirto ve Meşrubati Küveliye İnhisar Müdürü;

1951 vefat.