Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

Türkiye, Bölgesinde Çekim Merkezi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, son 14 senede Türkiye'ye gelen yabancı sermaye yatırım tutarının yıllık ortalama 13-14 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, "Yani 13 kat artmış. Neden? İstikrar var. Türkiye'nin dışa açılan bir politikası var. Türkiye'nin bu bölge içerisinde oluşturduğu bir çekim merkezi olma özelliği var." dedi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Ağbal, Türkiye'nin büyüme oranının 1990'lı yıllarda yüzde 3,6 olduğunu, bu rakamı yüzde 5,7'ye çıkardıklarını söyledi.

 

Bunun, Türkiye'de kişi başına milli gelirin 3 katına çıkmasına vesile olduğunu anlatan Ağbal, "Bu dönemde gerek özel sektör gerek kamu sektörü çok ciddi anlamda büyümeyi ve kalkınmayı sağlayacak önemli yatırımlara da imza attı. Bugün artık Türkiye ekonomisi temelleri itibarıyla sağlam bir noktada." diye konuştu.

 

Ağbal, ekonomideki büyümenin sürekliliğinin en önemli yolunun istikrardan geçtiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Geriye dönük bakıyorum, 1990 yılında başlayan bir 12 yıllık süreç var. 1994'te bir kriz yaşamışız. 1996'da ikinci bir kriz, 1998'de üçüncü bir kriz, 2000'de, 2001 yılında arka arkaya ekonomik krizler yaşamışıyız. Bu krizlerin ortaya çıkmasına rağmen altını kaldırdığımızda, arkasında hep siyasi krizleri görüyoruz. Zayıf siyaset, kırılgan siyaset, güçsüz hükümetler, düşük hükümet süreleri..."

 

"Tek bir yatırımla Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım çekebiliyoruz"

Reformların yapılması için ekonomik krizleri üretecek bir siyasi atmosferi taşımak zorunda olmadıklarını dile getiren Ağbal, siyasi istikrarın ekonomik büyümeye önemli katkı sağladığını belirtti.

 

Bir ülkede büyümeyi belirleyen faktörler arasında özel sektör yatırımları ve gelen sermaye tutarlarının da bulunduğunu kaydeden Ağbal, şöyle devam etti:

"1990'lı yıllar boyunca Türkiye'ye gelen ortalama yıllık yabancı sermaye yatırımı, 1 milyar dolardan fazla değil. Bugün yerine göre tek bir yatırımla Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım çekebiliyoruz. Son 14 yılda Türkiye'ye gelen yıllık ortalama yabancı sermayeye yatırım tutarı 13-14 milyar dolar civarında. Yani 13 kat artmış. Neden? İstikrar var. Türkiye'nin dışa açılan bir politikası var. Türkiye'nin bu bölge içerisinde oluşturduğu bir çekim merkezi olma özelliği var. Dolayısıyla işimizi iyi yaparsak, sağlam yaparsak, doğru işler yaparsak, iyi işler yaparsak, her bakımdan ülkenin önü açık, gelişebilir. Bu açıdan diyoruz ki gelin hep beraber bu ekonomideki şu son 14 yılda yaşadığımız olumlu grafiği, olumlu gelişmeleri ileriye taşıyalım. Ekonomimiz son 14 yılda yüzde 5,7 büyüdüyse gelecek 14 yılda da yüzde 7 büyüsün, 8 büyüsün."