Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

Sağlık Yatırımlarını Destekliyoruz

Şehir Hastanelerine Arazi Desteği Sağlıyoruz

Milli Emlak Genel Müdürlüğü kamu idarelerinin hizmet sunumunda kullanacakları yer ihtiyacını karşılama görevi kapsamında, Sağlık Bakanlığına Hazine taşınmazlarını tahsis etmek suretiyle taşınmaz desteği sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığının yatırımlarını Hazine taşınmazları üzerinde yapması Sağlık Bakanlığının kamulaştırma ve satın alma yükünü çok önemli ölçüde azaltmaktadır.

 
Hazine taşınmazları tahsis işlemleri yoluyla Sağlık Bakanlığının bedelsiz kullanımına bırakılmaktadır. Bu kapsamda son 15 yılda Sağlık Bakanlığına toplam 40 milyon m² yüzölçümlü 5 bin 200 adet Hazine taşınmazı sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsis edildi.


Öte yandan, Sağlık Bakanlığının son dönemdeki önemli projelerinden birisi olan şehir hastaneleri projesi de Kamu Özel İşbirliği modeli çerçevesinde Hazine taşınmazları üzerinde gerçekleştirilmektedir. Aynı kampus içinde entegre bir şekilde, ihtiyaç duyulan bütün sağlık hizmetlerini vermeyi ve vatandaş memnuniyetini arttırmayı hedefleyen şehir hastaneleri projesi kapsamında, projeleri tamamlanarak faaliyete geçmiş olan Yozgat, Mersin, Isparta şehirleri başta olmak üzere 2014-2017 döneminde 17 şehrimizde, 8 milyon m² yüzölçümlü 29 Hazine taşınmazı üzerinde yatırımcı şirketler lehine irtifak hakkı tesis edildi.​