Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

Maliye, Zor Durumda Olan Mükellefin Elinden Tutacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kanunlarının sık sık çıkmasının doğru olmadığını belirterek, bunun yerine gerçekten zor durumda olan vatandaşların elinden tutacaklarını, 6183 sayılı kanundaki vergi borcunu süresi içinde ödeyemeyen vatandaşlara dönük taksitlendirme düzenlemesini iyileştireceklerini bildirdi.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) Başkanlık Binası'nda sanayici ve iş adamlarıyla bir araya gelen Ağbal, vergi borçlarının yeniden yapılandırılması uygulamalarına değindi.

 

Ağbal, şunları söyledi:

"Her defasında geçmiş dönemde ödenmeyen borçları yapılandırmaya sokuyoruz. Bununla ilgili bize 'Bu kadar yeniden yapılandırma kanunları yapıyorsunuz. Bu defa kimse borcunu ödemiyor. Eskiden 4-5 yılda yapılan yeniden yapılandırmaları neredeyse bir yıla kadar düşürdünüz.' diye eleştiriler geliyor. O açıdan burada her yıl yeniden yapılandırma kanunu çıkarmak çok doğru bir şey değil. Onun için biz dedik ki '2 yılda bir yeniden yapılandırma kanunu yapacağımıza, 6183 sayılı kanunda vergi borcunu süresi içinde ödeyemeyen vatandaşlara dönük taksitlendirme düzenlemesi var, orayı iyileştirelim.

 

Gerçekten zor duruma düşen vatandaşlarımız o imkanlardan yararlansın ama daha ucuz maliyetlerle… Taksitlendirmeden vatandaş niye yararlanmak istemiyor. Taksitlendirme faizi çok yüksek. Halbuki yeniden yapılandırma kanunlarında enflasyon kadar bir faiz alıyoruz. Onun için gerçekten zor durumda olan vatandaşlarımız bu imkanlardan kalıcı bir şekilde yararlansınlar, her defasında 2 yılda bir yeniden yapılandırma kanunu yapmayalım istiyoruz. Bu konuda bir yasal çalışmamız var. İnşallah yakında onu da Meclis'e getireceğiz."

 

Ağbal, diğer taraftan vergi borcunu süresi içinde ödeyen mükelleflere de 5 puan indirim getirdiklerini, yükümlülüklerini yerine getirenlere bir şekilde teşekkür etmek gerektiğini söyledi.