Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

Hükümet Olarak Aldığımız Kararlar ile Ekonomi Hızla Toparlandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye ekonomisinin 2016’nın son çeyreğinde yüzde 3,5, geçen yılın tamamında ise yüzde 2,9 büyüdüğünü belirterek, “Bu gerçekten hepimizi sevindiren bir haber, sevindiren bir gelişme. Bugün ortaya çıkan rakamlar gösteriyor ki hükümet olarak almış olduğumuz kararlar son derece doğru ve isabetli kararlar olmuştur. Bu kararlar sayesinde ekonomide son çeyrekte çok hızlı bir toparlanma yaşanmıştır" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılına ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Bakan Ağbal 2016'da, 15 Temmuz darbe girişimi, turizm sektöründe yaşanan daralma, terör saldırıları ve global piyasalarda oluşan dalgalanmalara rağmen ekonominin yüzde 2,9 büyüdüğünü anımsattı.

 

Üçüncü çeyrekteki daralmanın ardından ekonomi yönetiminin aldığı kararların etkisiyle ekonominin dördüncü çeyrekte yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğüne işaret eden Ağbal, şunları kaydetti:

 

"Bu, Türkiye ekonomisinin temellerinin kuvvetli olduğunun ve dinamik büyüme yapısını sürdürdüğünün göstergesidir. Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep son çeyrekte ivmelenmiş ve özel tüketim harcamaları yüzde 5,7 artmıştır. Bu dönemde yatırımların yüzde 2 büyümesi de ekonomik görünüm adına son derece önemlidir. Kamu harcamaları da ekonomik büyümeye pozitif katkı vermeye devam etmiştir. Ekonomi yönetimi olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler, gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlar ile küresel konjonktürdeki olumlu seyir 2017 yılında da büyümenin hızlanmasını destekleyecektir. Nitekim 2017 yılı ilk çeyreğinde hem üretim hem de tüketim kanalından gelen öncü göstergeler ekonomiye ilişkin olumlu sinyaller vermektedir.

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile siyasi istikrar pekişecek ve yönetimde etkinlik artacaktır. Yapısal reformlar hız kazanacak, Türkiye'nin ekonomik büyüme performansı artmaya devam edecektir."