Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

Avrupa Ülkelerinin Bütçe Açığı Türkiye'nin 3 Katı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Paramız var, ekonominiz sağlam. Borcun, milli gelire oranı yüzde 30'un altında. Avrupa ülkelerinin borcunun milli gelire oranı Türkiye'nin 3 katı, bütçe açıkları Türkiye'nin 3 katı." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Erzurum'a gelen Ağbal, Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Konferans Salonu'nda düzenlenen "Türkiye Ekonomisi ve Reform Gündemi" konulu konferansta üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

 

Geriye dönüp bakıldığında tüm krizlerin altında siyasi krizlerin olduğuna işaret eden Ağbal, zayıf ve kırılgan olan siyasetlerin, ekonomik krizleri tetiklediğini dile getirdi.

Geçmişte hükümetlerin ortalama ömrünün 17 ay olduğuna dikkati çeken Ağbal, "17 ayda, bir bakan değişiyor. Böyle bir Bakanlar Kurulunun memleket meselesini çözme imkanı yok. 1990'lı yıllar, Türkiye ekonomisi anlamında kayıp yıllar oldu. Ekonomide ve kamu maliyesinde ciddi bozulmalar oldu. 1990-2000 yılları arası Türkiye'nin ortalama yıllık büyüme oranı yüzde 3,6 yani 12 yıl boyunca Türkiye'nin ekonomisi yüzde 3,6 oranında büyümüş. 1990 yılında Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 2 bin 500 dolar civarındaydı. 2002'de bu 3 bin 500 seviyesine ancak çıkabildi. 12 yılda Türkiye milli gelirde bin dolarlık bir artışı ancak sağlayabildi. Son derece cılız bir artış." diye konuştu.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye ekonomisinin 2013 yılının nisan ayında en iyi seviyeye ulaştığına işaret ederek, hemen sonrasındaki mayıs ayında Gezi olaylarının ve ardından ise 17-25 Aralık olaylarının patlak verdiğini hatırlattı.

 

Daha sonra Türkiye'nin ekonomisinin kötü olduğu yönünde politikaların yürütüldüğünü kaydeden Ağbal, "Paramız var, ekonominiz sağlam. Borcun, milli gelire oranı yüzde 30'un altında. Avrupa ülkelerinin borcunun milli gelire oranı Türkiye'nin 3 katı, bütçe açıkları Türkiye'nin 3 katı." diye konuştu.