Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

2017, 2016’dan Çok Daha İyi Olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016’nın son çeyreğinde gerek özel tüketimin hızlı bir şekilde toparlanması, gerekse sanayi üretiminin güçlü çıkışı tekrar yakalamış olmasının 2017 yılı için son derece ümit verici olduğunu belirterek, “Bu gelişmeler gösteriyor ki 2017, 2016’dan çok daha iyi olacak.” dedi.

Bakan Ağbal, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye ekonomisinin 2016'da yüzde 2,9 büyüdüğünün hatırlatılması üzerine Ağbal, geçen yıl darbe girişimi, artan terör olayları, turizmdeki problemler ve küresel gelişmelerin üçüncü çeyrek büyümesini aşağı çektiğine işaret etti. Ağbal, bu gelişmeler karşısında dördüncü çeyreğe ilişkin beklentilerde tedirginlik olduğunu ancak Türkiye ekonomisinin hızla toparlandığını söyledi.

 

Ağbal, üretim ve sanayinin her şeye rağmen güçlü kalmayı başardığının altını çizerek, "Dördüncü çeyrekte gerek özel tüketimin hızlı bir şekilde toparlanması, gerekse sanayi üretiminin güçlü bir çıkışı tekrar yakalamış olması 2017 yılı için son derece ümit verici bir gelişme. Bu gelişmeler gösteriyor ki 2017, 2016'dan çok daha iyi olacak." değerlendirmesinde bulundu.

 

"Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz"

Ağbal, ekonomide talebi, üretimi, ihracatı ve yatırımları artıracak tedbirler aldıklarını, önümüzdeki dönemde de ekonomiyi canlandırmak için maliye politikasını etkin bir şekilde kullanacaklarını, son dönemde yaptıkları yapısal reform niteliğindeki düzenlemelere devam edeceklerini ve ekonomide güven oluşturacak yeni birtakım adımların atılacağını kaydetti.

 

Ağustos ayından itibaren alınan tedbirlerin bütçe üzerinde hem harcamalar hem de gelir yönüyle etkileri bulunduğunu dile getiren Ağbal, son 5 yılın ortalama bütçe açığının milli gelire oranının yaklaşık yüzde 1 olduğunu, bunun da olağanüstü bir performans anlamı taşıdığını aktardı.

 

“Bütçede bir sıkıntı yok"

Ağbal, vergi destekleri gibi alınan tedbirler nedeniyle 2017 yılı bütçe açığının hedeflere göre bir miktar daha fazla gerçekleşebileceğini belirterek, şöyle devam etti:

 

"Son derece düşük bütçe açığımız var. Ekonominin hem konjonktürel ihtiyaçları bakımından hem de orta vadeli görünümünün olumluya çevrilmesi için mali alanı kullanmak suretiyle bir miktar bütçe açığında yukarıya gideceğiz. Ama şuna çok dikkat ediyoruz, almış olduğumuz tedbirler amaca odaklı olacak, yani yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı teşvik eden, ekonomiye odaklanmış düzenlemeler olacak. Yaptığımız harcama artışları veya vergi indirimleri geçici süreli olacak. Mali disiplinin genel gidişatından hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Dolasıyla, bunları gerçekleştirecek bir kompozisyon dahilinde bütçemiz iyi gidiyor. Şubat ayında bütçede önceki yıla göre bir miktar bozulma gözüküyor ama burada şunu unutmayalım, yapmış olduğumuz bir düzenleme var sosyal güvenlik primlerini Ekim, Kasım, Aralık aylarına erteledik. Almamız gereken 3,6 milyar lira prim gelirini Şubat ayında almadık. Onu Kasım'da alacağız. Bütçenin cari transferlerinde Şubat ayındaki bu artış geçici bir artış, Nisan ve sonraki aylarda bütçe açığı görece olarak daha iyi gidecek. Yılsonunda da ekonominin ihtiyaçlarını dikkate alarak yaptığımız geçici vergi indirimleri ve harcama artışlarının da etkisi dikkate alınmak suretiyle kontrollü bir şekilde bütçe açığı mali alan içerisinde kalmak şartıyla devam edecek. Bütçede bir sıkıntı yok."