Oturum Aç

Skip Navigation LinkshaberlerTermHolder

15 Temmuz'un Oluşturduğu Sıkıntıları Aştık. Şimdi Reform Zamanı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ülke olarak 15 Temmuz'un oluşturduğu sıkıntıları aştıklarını belirterek, “Etrafımızda oynanan bütün oyunların üstesinden geldik. Şimdi reform zamanı. Türkiye'de yönetim sisteminde radikal, köklü değişiklik yapma zamanı.” dedi.

Bakan Ağbal, Palandöken Kayak Merkezi'nde bir otelde düzenlenen, Erzurum Vergi ve İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, iş adamlarını ve yatırımcıları çalışmalarından dolayı tebrik etti, ihracatta ve vergi ödemelerinde başarılar diledi. 

 

Ağbal, son 7-8 aydır önemli kararlara imza attıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Ekonomide 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında oluşan bir karamsarlık havası vardı. 2016 Ağustos ayından bu tarafa ekonomiyi canlandıracak kararları bir bir aldık. Gerek Kredi Garanti Fonu gerek KOSGEB kredileri gerek vergi indirimleri, vergi teşvikleri, vergi yeniden yapılandırmaları her birisi ayrı ayrı özel olarak çalışıldı ve yatırımı, üretimi, ihracatı, istihdamı destekleyecek birçok kararı bu dönemde aldık. Maliye politikası bu dönemde ekonomik büyümeye önemli bir katkı verme fonksiyonunu üstlendi. Özellikle 2016'nın son çeyreğinde tekrar büyüme, ekonomide gelişme var. Yüzler gülmeye, işler açılmaya başladı."

 

İnsanların yatırım, üretim kararlarını daha rahat alacak noktaya yavaş yavaş geldiklerini ifade eden Ağbal, 2017'nin ilk çeyreğinin ve sonraki dönemlerin daha iyi olacağını bildirdi.

 

"Bu yıl geçen yıldan dahi iyi olacak"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılının ekonomi bakımından 2016 yılından daha iyi bir yıl olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İhracat tarafında gelişmeler son derece olumlu. Üretim tarafında son derece bizleri cesaretlendirecek gelişmeler var. Özel tüketim harcamaları tarafında özellikle reel sektör, tüketici güven endeksindeki olumlu gelişmeler gelecek günlere ilişkin olumlu göstergeler. İnşallah hep beraber 15 Temmuz'un oluşturduğu sıkıntıları aştık. Etrafımızda oynanan bütün oyunların üstesinden geldik. Şimdi reform zamanı. Türkiye'de yönetim sisteminde radikal, köklü değişiklik yapma zamanı."