Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Yukarı Git
Arşiv
Tarihe Göre Arama
Yayın Tarihi   -  
Haber Detayı
Ara
 
17.4.2017
2017 Mart Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu

​2017 Mart Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu yayımlanmıştır.

15.3.2017
2017 Şubat Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu

​2017 Şubat Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu yayımlanmıştır.

23.2.2017
28 Ocak 2017; Sayın Bakanımızın Bursa Sanayi Odasında Yaptığı Sunum

Sn. Bakan Naci AĞBAL Bursa Sanayi Odası Toplantısında Türkiye Ekonomisi ve Reform Gündemini değerlendirdi.

23.2.2017
18 Şubat 2017; Sayın Bakanımızın Adana Sanayi Odasında Yaptığı Sunum

Sn. Bakan Naci AĞBAL Adana Sanayi Odası Toplantısında Türkiye Ekonomisi ve Reform Gündemini değerlendirdi.

15.2.2017
2017 Ocak Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu

​2017 Ocak Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu yayımlanmıştır.

16.1.2017
2016 Aralık Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu

​2016 Aralık Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu yayımlanmıştır.

23.12.2016
Maliye Bakanlığı Basın Açıklaması

Bugün, Sözcü Gazetesi’nde Erdoğan Süzer imzasıyla Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün “Kamu Özel İş Birliği Uygulamalarının Muhasebe İşlemlerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”ini konu alan bir haber yayınlanmıştır.

 

“Yandaş müteahhidin kur zararını vatandaşa yüklediler” başlığıyla, Tebliğ ile yapılan düzenlemenin ne anlama geldiğini bilmeden, anlamadan maksatlı bir şekilde kamuoyunu yanlış yönlendirmek amacıyla yazıldığı belli olan söz konusu haber ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

 

Daha önce, kamu özel iş birliği sözleşmeleri kapsamında verilen talep garantilerinin sözleşmedeki miktar üzerinden (örneğin toplam araç geçiş sayısı gibi) toplam olarak muhasebe kayıtlarına alınması öngörülmüştü.

 

Habere konu Tebliğ ile aylık ve yıllık mali tablo ve raporların, gerçek durumu göstermesini teminen, gelecek yıllarda doğması muhtemel yükümlülüklerin hesaplanmasında, yıl içerisindeki gerçekleşme durumunun (fiilen geçen araç sayısı gibi) dikkate alınması suretiyle tahminlerin güncellenmesi esası getirilmiştir.

 

Böylece mali tablo ve raporlarda, kamunun gelecekte ödemesi muhtemel yükümlülüklerin gerçeğe en yakın bir şekilde gösterilmesi sağlanarak kamuoyunun tam bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.

 

Yapılan düzenleme, hem Uluslararası Kamu Sektörü Muhasebe Standartları Kurulunun 19 nolu Karşılıklar, Koşullu Yükümlülükler ve Koşullu Varlıklar  standardına hem de ülkemizin aynı isim ve numaralı Devlet Muhasebesi Standardına uyumlu olup kamu özel iş birliği kapsamında verilen garantiler yünüyle dünyada çok az sayıda ülkede uygulanmaktadır.

 

Anlaşılacağı üzere, haberde iddia edildiği gibi müteahhitlere yapılacak talep garantisi ödemelerinde esas alınacak döviz kurlarına ilişkin herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Zira, kamu özel iş birliği sözleşmeleri kapsamında verilen talep garantilerinin hesaplanması, ilgili sözleşme hükümlerine tabidir. Dolayısıyla muhasebeleştirmeye ilişkin yapılan bu düzenlemeyle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

 

Bu açıklamalar doğrultusunda, tamamıyla yanlış bilgi vermek suretiyle maksatlı olarak kamuoyunu yanıltmaya yönelik söz konusu haber gerçeği yansıtmamaktadır.

15.12.2016
2016 Kasım Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu

​2016 Kasım Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu yayımlanmıştır.

5.12.2016
2017 Yılı Bütçe Sunuş Konuşması

Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL, TBMM Genel Kurulunda 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu ve 2015 Yılı Kesin Hesap Kanun Tasarılarına ilişkin sunuş konuşmasını yapmıştır.

15.11.2016
Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın ihracat zirvesinde yaptığı sunum

Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal İhracat Zirvesinde ekonomik görünüm ve reform gündemini değerlendiren bir sunum gerçekleştirdi.

12345678910...>>